Dzięki zaproszeniu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Katedra Konserwacji Zabytków miała możliwość współorganizowania międzynarodowych warsztatów urbanistycznych. pod tytułem „Rola przestrzeni publicznych w obliczu przyszłych wyzwań urbanistycznych”. Warsztaty od wielu lat organizuje dr inż. arch. Dorota Jopek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
W tym roku po raz pierwszy w warsztatach uczestniczyli studenci i naukowcy z czterech jednostek naukowych z Europy: Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu w Grenoble Alpes oraz Uniwersytetu w Lublanie (Univerza v Ljubljani, Université Grenoble Alpes UGA).
Wydarzenie było częścią współpracy naukowo-dydaktycznej pomiędzy Politechniką Rzeszowską a Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, formalnie podpisanej przez Rektorów: prof. dr. hab. inż. Piotra Koszelnika i dr. hab. Stanisława Mazura, prof. UEK.
Studentki architektury z Politechniki Rzeszowskiej pracowały w międzynarodowych zespołach wraz z koleżankami i kolegami z Francji, Słowenii i Krakowa. Przez cały tydzień intensywnie pracowali nad transformacją przestrzeni publicznych wzdłuż Wisły w Krakowie. Celem warsztatów była transformacja przestrzeni publicznych z uwzględnieniem najważniejszych wyzwań przyszłości, takich jak zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo i transport.
W środę, 5 czerwca, uczestnicy warsztatów przedstawili swoje pierwsze pomysły, które były następnie komentowane i oceniane przez zaproszonych pracowników Wydziału Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji Urzędu Miasta Krakowa. Miejscy urzędnicy byli obecni również w piątek podczas prezentacji końcowych projektów. Odważne i kreatywne pomysły studentów zainspirowały wszystkich do burzliwych dyskusji między studentami, tutorami oraz przedstawicielami Wydziału Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji Urzędu Miasta Krakowa, prowadząc do interesujących wniosków.
Warsztaty były nie tylko okazją do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego, ale także do nawiązania międzynarodowych kontaktów oraz wymiany wiedzy i doświadczeń między studentami i wykładowcami z różnych krajów. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy mieli możliwość powtórzenia tej inicjatywy.